اصطلاحات تخصصی دوربین مداربسته
اصطلاحات تخصصی دوربین مداربسته

CCD: Charged Coupled Device

این Chipset در واقع پرده شبکیه دوربین می باشد که با دریافت نور و تبدیل آن به جریان الکتریکی باعث تشکیل تصویر می شود . یک CCD خوب می تواند تصویر را در حداقل میزان نور محیط ثبت و کیفیت ورزولویشن آن را به خوبی حفظ نماید .

 

Black light compensation : BLC

یکی از مشکلاتی که همواره برای دوربین هایی که در داخل محل های سرپوشیده به سمت محل هایی با منبع نور خارجی (مانند پنجره ها و درب های ورودی ) نصب می گردند، پیش می آید ، پدیده نور مخالف می باشد . با قابلیت BLC دوربین می تواند نور پس زمینه تصویر را جبران نموده و با کم وزیاد نمودن اتوماتیک نور پس زمینه ، تصویر واضح تری را در اختیار کاربر قرار میدهد .

 

Wide Dynamic Rangc : WDR

در حالیکه فن آوری BLC باعث می شود تا اشیاء تیره موجود در یک تصویر واضح تر دیده شود

WDR کمک می کند تا در صورتیکه در یک محل ،

تصویر تیره و روشن هم زمان وجود داشته باشد ،

وضوح هر یک از این اشیاء متناسب با یکدیگر و به صورت کاملاً مشخص از هم تشخیص داده می شود.

High light Compenstion : HLC

هنگامی که در محدوده دید دوربین منابع نوری مزاحم و مستقیم وجود داشته باشد ، این امر باعث عدم وضو تصویر می گردد . با تکنولوژی HCL می توانیم این منابع مزاحم را پوشش داده و نور محیط را متناسب با تصویر تنظیم کنیم .

 

Privacy Masking

در هنگام تصویر گرفتن از مناطق خاص در صورتی که نیاز باشد تا بخش خاصی از محدوده مورد نظر تحت مونیتورینگ دوربین قرار نگیرد ( مانند پنجره ساختمان های مجاور می توان با این تکنولوژی تا حداگثر ۱۶ بخش تصویر را از دید دوربین حذف نمود .

 

Motion Detection : MD

با استفاده ازاین تکنولوژی شما میتوانید نقاطی در تصویر را انتخاب نموده و عدم حرکت اشخاص و اجسام را در این محدوده ها کنترل نمائید . این فن آوری دوربین را قادر می سازد تا به وسیله آلارم حرکت اتفاق افتاده در نقطه مورد نظر را اطلاع دهد.

 

Resolution

وضوح وکیفیت تصویر را رزولویشن می نامند که در امروزه در دوربین ها بین ۳۳۰ TV line تا ۷۰۰ TVL می باشد .هر چه TV Line یک دوربین بیشتر باشد تصویر واضح تری را در اختیار شما قرار خواهد داد .

Min Illumination

حداقل نور مورد نیاز دوربین را که برای تصویر برداری یا حس کردن حرکت ( Sense UP ) مورد نیاز است ،

ILLuminationMin می نامند و هر چه این مقداربه صفرنزدیکتر باشد قابلیت تصویر برداری دوربین درمحیط های کم نور تر بیشتر است . اصطلاحاً به دوربین هایی که توانایی کار در نورهای بسیار کم را داشته باشند Day/Night می گویند . در بعضی از انواع دوربین ها برای به دست آوردن تصاویر رنگی و بهتر در محیط های کم نور ، از تکنولوژی ICR استفاده می گردد . در حقیقت ICR نوع سخت افزاری تکنولوژی P&N بوده که به طور اتوماتیک با تعویض فیلتر CCD در نورهای کم باعث بهبود کیفیت تصویر می گردد .

Automatic White Bala

همواره رنگ ها با توجه به درجه حرارت رنگ سفید موجود در محیط تشخیص داده می شوند .

فن آوری A W B در دوربین های مدار بسته موجب می شود

تا با تنظیم میزان کمی یا زیادی رنگ سفید در محیط ،

تصاویر را با وضوح و کیفیت رنگ بهتری نمایش و ذخیره کنیم .