انواع دستگاه حضور و غیاب
انواع دستگاه حضور و غیاب

انواع دستگاه حضور و غیاب

دستگاه حضور و غیاب چیست؟

دستگاه حضور و غیاب به دستگاهی اطلاق می شود که حضور و غیاب روزانه و یا ساعتی کارمندان و یا کارکنان یک شرکت، اداره، سازمان، ارگان های دولتی و خصوصی، کارخانه ها، دانشگاه ها و حتی کسب و کارهای کوچک و… را ثبت و ضبط می کند. به طور کلی هر کسب کار کوچکی هم می تواند از این دستگاه استفاده کند هر چه تعداد کارکنان و پرسنل یک مجموعه بیشتر باشد، اهمیت استفاده از دستگاه حضور و غیاب در محیط آن مجموعه کاری ضروری تر و واجب تر می شود. هر مجموعه ی با داشتن این دستگاه به سهولت می تواند نحوه ورود و خروج کارکنان و پرسنل خود را تحت نظر بگیرد و کنترل کند. مدیران هر مجموعه با نصب یک دستگاه حضور و غیاب در محیط شرکت خود به راحتی می توانند زمان های ورود، خروج، مرخصی، غیبت، تاخیر کارمندان، ماموریت، اضافه کار و کسر کار پرسنل خود را به راحتی کنترل کنند و در پایان هر ماه گزارش کاملی از نحوه ورود و خروج کارکنان خود را به صورت منظم در دست داشته باشند. این دستگاه به نحوه حساب و کتاب میزان حقوق مجموعه کمک بزرگی می کند تا به راحتی میزان دستمزد دریافتی یک کارمند در پایان هر ماه واضح و مشخص قابل پرداخت باشد. در ادامه به ارائه انواع دستگاه های حضور و غیاب خواهیم پرداخت پس ما را تا پایان همراهی کنید تا به نکات بسیار مفیدی در این باره دست یابید.

انواع دستگاه حضور و غیاب:

دستگاه های حضور و غیاب کارتی(که خود به دو دسته تقسیم می شوند که در ادامه مطلب به آن ها اشاره شده است).

  • دستگاه حضور و غیاب پانچی
  • دستگاه دوربین دار
  • دستگاه تشخیص چهره
  • دستگاه اثر انگشتی

انواع دستگاه حضور و غیاب

دستگاه حضور و غیاب پانچی:

دستگاه حضور و غیاب پانچی از ساده ترین و اولین دستگاه های حضور و غیاب به شمار می روند. در این نوع از دستگاه ها با قرار گرفتن کارت مخصوص هر کارمند در اسلات دستگاه تاریخ ورود یا خروج پرسنل روی آن ثبت می شود. روی این کارت ها به تعداد روز های هر ماه جدول بندی خواهند شد که هر روز خود به دو قسمت تقسیم می شود. یکی از این دو قسمت برای ثبت ورود و دیگری به هنگام خروج برای ثبت ساعت خروج پرسنل مورد استفاده قرار می گیرد. در پایان هر ماه این کارت ها جمع آوری و زمان خروج و ورود کارمندان محاسبه می گردد که انجام این کار طاقت فرسا و زمان بر می باشد. ذکر این معایب دستگاه های حضور و غیاب پانچی باعث شد تا به مرور زمان دستگاه های کارتی جایگزین دستگاه های پانچی شوند.

دستگاه حضور و غیاب کارتی:

با پیشرفت علم و ظهور رایانه ها به مرور زمان  دستگاه های پانچی جای خود را به دستگاه های حضور و غیاب کارتی دادند. عملکرد این دستگاه بدین صورت می باشد که با کشیدن کارت پرسنلی هر کارمند در دستگاه کدی به سیستم ارسال می شد که هر کد مخصوص یک کارت پرسنلی بود. دستگاه های حضور و غیاب کارتی خود به دو دسته کارت های تماسی و غیر تماسی تقسیم می شوند. در مدل تماسی این کارت ها برای ثبت اطلاعات ورود و خروج حتما باید کارت با دستگاه ارتباط فیزیکی برقرار کند. ولی در مدل دیگر بدون تماس هیچ گونه اتصال فیزیکی فی ما بین کارت و دستگاه حضور و غیاب برقرار نمی شود. این مدل از کارت ها در فاصله مشخصی از دستگاه قادر به ارسال اطلاعات به دستگاه می باشند.

دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی ارزان:

در این مدل از دستگاه های حضور و غیاب ابتدا باید پرسنل مجموعه در حافظه دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی تعریف شوند. برای این منظور ابتدا چند نمونه اثر انگشت از فرد مورد نظر در حافظه دستگاه حضور و غیاب ثبت ضبط خواهد شد تا در هنگام خروج و ورود پرسنل از مجموعه بعد از گذاشتن اثر انگشت دستگاه با توجه به اطلاعات ثبت شده در حافظه خود فرد مورد نظر را شناسایی کند. بدین ترتیب اطلاعات کارمند در سیستم ثبت خواهد شد‌. سنسور تشخیص اثر انگشت در این مدل از دستگاه های حضور و غیاب ضد آب و گرد و غبار می باشد تا سیستم هنگام دریافت اطلاعات فردی درصد خطای کمتری داشته باشد. همچنین در کنار سنسور اثر انگشت در این دستگاه ها می توان از کارت پرسنلی و رمز عبور برای ورود و خروج کارکنان مجموعه استفاده کرد.

دستگاه های حضور و غیاب تشخیص چهره:

در این نوع از دستگاه ها در هنگام تعریف پرسنل در حافظه دستگاه چندین عکس با زوایای مختلف از صورت آنها گرفته می شود. در هنگام ورود و خروج کارکنان دستگاه حضور و غیاب با تصاویری که از چهره پرسنل از قبل در حافظه خود دارد صورت فرد مورد نظر را تطبیق اثر می دهد. بدین صورت اطلاعات ورود و خروج افراد ثبت می شود.
عوامل مختلف در قیمت دستگاه حضور و غیاب

قیمت دستگاه حضور و غیاب:

در زمان خریدن دستگاه های حضور و غیاب باید به پارامتر های گوناگون توجه خاصی داشته باشیم تا بتوانیم بر مبنای خواسته های مورد نیاز خود بهترین دستگاه حضور و غیاب را از نظر قیمت و کارایی انتخاب کنیم. پورت خروجی دستگاه، برند این دستگاه، ماژول به کار رفته در دستگاه، روش های شناسایی پرسنل توسط دستگاه، خدمات پس از فروش و گارانتی از جمله موارد تاثیر گذار بر قیمت دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی ارزان و سایر مدل های موجود در بازار می باشد. در انتخاب این دستگاه برای شرکت های که تعداد پرسنل زیادی دارند بحث حافظه دستگاه حائز اهمیت می باشد. هرچه تعداد کارکنان در یک مجموعه بیشتر باشد به نسبت باید حافظه دستگاه هم بیشتر باشد تا بتواند گنجایش ثبت اطلاعات کارکنان مجموعه را در خود دارا باشد.

وجود باتری یکی از الزامات مهم و اساسی در دستگاه های حضور و غیاب می باشد. باتری در زمان قطع برق، برق مورد نیاز دستگاه  را تامین می کند تا ورود خروج کارکنان با مشکل مواجه نشود. رنگی بودن صفحه نمایش دستگاه حضور و غیاب و یا سیاه و سفید بودن آن و همچنین اندازه صفحه نمایش دستگاه حضور و غیاب در قیمت دستگاه تاثیر دارد و باید در هنگام خرید به این نکات توجه کرد.