مقایسه لنز دوربین مداربسته
مقایسه لنز دوربین مداربسته

مقایسه لنز دوربین مداربسته

اندازه‌ی لنز دوربین‌های مداربسته، میدان دید و میزان بزرگنمایی تصویر ضبط شده توسط دوربین را تعیین می‌کند. اندازه‌ی لنز دوربین‌های مداربسته به‌طور‌کلی از ۲٫۵mm تا ۱۰۰ mm تغییر می‌کند. هرقدر اندازه‌ی لنز دوربین بزرگتر باشد، پهنای میدان دید کمتر و بزرگنمایی تصویر بیشتر است.

دوربین‌های مداربسته با لنز ثابت در اندازه‌های معمول ۲٫۸ میلی‌متر، ۳٫۶ میلی‌متر و ۶ میلی‌متر تولید می‌شوند.

با توجه به نوع کاربرد اگر لازم است میدان و زاویه دید دوربین به‌طور دقیق تنظیم شود، استفاده از دوربین‌های با لنز وریفوکال توصیه می‌شود، چراکه شما می‌توانید اندازه لنز دوربین را با توجه به میدان دید موردنظر خود تنظیم کنید.

 

آیا شما در انتخاب اندازه‌ی لنز مورد نظر خود به کمک نیاز دارید؟ همکاران ما در فروشگاه آنلاین فرافن مارکت آماده پاسخ‌گویی به سوالات و راهنمایی شما در زمینه انتخاب بهترین سیستم نظارتی با توجه به نیاز شما هستند.

 

ویدئویی بالا یک مقایسه بین تنظیمات مختلف لنز دوربین مداربسته می‌باشد. این تصاویر با استفاده از یک دوربین مداربسته صنعتی با تنظیمات لنز ۲٫۸ mm ، ۶ mm ، ۱۲ mm ، ۶۰ mm ، و ۱۰۰ mm ضبط شده است.

 

تصاویری از مقایسه‌ی لنز دوربین مداربسته

 

 

عکس فوق مقایسه‌ای را بین همان تنظیمات مختلف لنز که در ویدیوی قبل گفته شد، انجام می‌دهد. تصاویر و ویدیوی فوق با استفاده از دوربین مداربسته صنعتی مدل PRO-680DN گرفته شده است.

 

مقایسه لنز دوربین مداربسته

مقایسه لنز دوربین مداربسته HD

 

در ادامه چند عکس که با استفاده از تنظیمات مختلف لنز و توسط دوربین‌های مداربسته‌ی صنعتی HD گرفته شده، به‌عنوان نمونه قرار‌ داده‌ شده است. در این عکس‌ها فوکوس دوربین روی سطل زباله‌ای که در ۹۰ فوتی مکان نصب دوربین قرار دارد، تنظیم شده است. دو نسخه متفاوت از این دوربین وجود دارد که تنها تفاوت آنها لنز وریفوکال به‌کار رفته در این دوربین‌ها است. مدل AHD-BX3-28 دارای لنز ۲٫۸-۱۲ میلیمتری و مدل AHD-BX3-5 دارای لنز ۵-۵۰ میلیمتری است. وضوح تصاویر ضبط‌شده توسط این دوربین full 1080p HD می‌باشد.

 

برای ضبط این تصاویر، دوربین مدار بسته به یک دستگاه DVR نظارتی HD مدل iDVR-PRO متصل بوده است.

 

دوربین اچ دی با لنز 2.8 میلیمتر

 

اولین عکس با تنظیم لنز دوربین روی ۲٫۸ mm گرفته شده است. شما می‌توانید مشاهده کنید که تنظیم لنز روی عدد ۲٫۸ میلیمتر یک میدان دید تقریباً ۹۵ درجه را فراهم می‌کند. سطل زباله در پس‌زمینه عکس ۹۰ فوت دورتر از محل نصب دوربین قرار دارد.

 

دوربین اچ دی با لنز 12 میلیمتر

 

عکس فوق توسط دوربین مداربسته مدل AHD-BX3-5 با لنز وریفوکال ۵-۵۰ میلیمتری گرفته شده است. در این عکس لنز دوربین روی عدد ۵mm که عریض‌ترین میدان دید را فراهم می‌کند، تنظیم شده است. تنظیم لنز روی ۵mm یک میدان دید تقریباً ۶۶ درجه را فراهم می‌کند. سطل زباله در پس‌زمینه عکس ۹۰ فوت دورتر از محل نصب دوربین قرار دارد.

 

دوربین اچ دی با لنز 12 میلیمتر

 

این عکس با تنظیم لنز دوربین روی ۱۲mm گرفته شده است. سطل زباله هنوز در فاصله ۹۰ فوتی از دوربین قرار دارد.

 

ضبط ویدئو با لنز 55 میلیمتر

 

این عکس توسط دوربین مداربسته مدل AHD-BX3-50 با تنظیم لنز روی عدد ۵۰mm که میدان دید با کمترین پهنا و بیشترین بزرگنمایی را فراهم می کند، گرفته شده است. در مقایسه‌ی این عکس با سایر عکس‌ها تفاوت زیادی در میدان دید و بزرگنمایی قابل مشاهده است. سطل زباله هنوز در فاصله ۹۰ فوتی از دوربین قرار دارد اما این‌طور به نظر می‌رسد که درست در مقابل دوربین قرار دارد، زیرا لنز دوربین به‌گونه‌ای تنظیم شده است که نمای روبه‌رو را بسیار نزدیک‌تر می‌آورد.

 

دوربین اچ دی شبکه دام

 

این عکس توسط یک دوربین مداربسته‌ تخصصی با لنز fisheye – فیش‌آی ۱۸۰ درجه گرفته شده است. این یک لنز فیش‌آی ۲٫۵ mm است که میدان دید فوق‌العاده وسیعی را فراهم می‌کند. شخص مستقیماً در زیر مکانی که دوربین قرار گرفته است، ایستاده است.